Masaż może być skutecznym narzędziem w walce z wysokim ciśnieniem krwi, głównym czynnikiem ryzyka wystąpienia chorób serca. Badania sugerują, że masaż może wpływać uspokajająco na współczulny układ nerwowy, który odpowiada za wzrost ciśnienia krwi w odpowiedzi na stres. Chociaż badania nad masażem i ciśnieniem krwi powinny być nadal kontynuowane to istnieją pewne dowody, że regularne korzystanie z masażu pomaga w zarządzaniu stresem i pozwala utrzymać ciśnienie krwi na odpowiednim poziomie.
Badania naukowe na temat masażu i ciśnienia krwi
Liczne badania wykazują, że masaż szwedzki (delikatny, relaksujący masaż) może być przydatny w obniżaniu ciśnienia krwi. Na przykład badanie z 2006 r. opublikowane w Journal of Alternative and Complementary Medicine testowało działanie obniżające ciśnienie krwi różnych rodzajów masażu. Analiza danych zebranych przed i po wykonaniu masażu na 150 członkach badania wykazała, że masaż relaksacyjny obniża ciśnienie krwi.
Niektóre badania wskazują, że masaż aromaterapeutyczny może również pomóc obniżyć ciśnienie krwi. Na przykład w badaniu przeprowadzonym w 2007 r. przez International Journal of Neuroscience, 58 kobiet w okresie menopauzy zostało przydzielonych do grupy kontrolnej lub do grupy ośmiu cotygodniowych sesji masażu aromaterapeutycznego z użyciem olejków eterycznych z lawendy, geranium, róży i jaśminu. Wyniki badań sugerują, że ten masaż również może pomóc w kontroli ciśnienia krwi.
Ponadto w badaniu przeprowadzonym w 2008 r. przez Journal of Alternative and Complementary Medicine stwierdzono, że poddanie się masażowi tkanek głębokich podczas słuchania kojącej muzyki może doprowadzić do obniżenia zarówno ciśnienia krwi, jak i częstości uderzeń serca.
W 2009 r. włoscy naukowcy przeprowadzili badanie, w którym sprawdzali efektywność masażu w miejscu pracy. Podzielili oni badanych na dwie grupy, kontrolną oraz grupę osób, która regularnie zażywała masażu w pracy. Wyniki pokazały znaczące obniżenie ciśnienia krwi oraz poziomu stresu w grupie korzystającej z masażu, w grupie kontrolnej te dwa czynniki nie ulegały zmianie.
Badania przeprowadzone w Warszawie w 2017 r. na grupie aż 124 osób wykazały pozytywny wpływ masażu biurowego (na krześle) na rozluźnienie mięśni u pracowników biurowych, a to przekładało się na zmniejszenie odczuwanego przez nich bólu pleców i karku.
Korzystanie z masażu w celu kontroli ciśnienia krwi
Przestrzeganie zdrowej diety, regularne ćwiczenia, osiąganie i utrzymywanie zdrowej masy ciała oraz unikanie palenia mają kluczowe znaczenie dla prawidłowego ciśnienia krwi. Choć potrzebne są dalsze badania nad terapeutycznym wpływem masażu na ciśnienie krwi, to nadal z czystym sumieniem możemy polecić regularne korzystanie z masażu w celu jego obniżenia. Regularne masaże pomagają zmniejszyć poziom stresu, a co za tym idzie również chronią przed zbyt wysokim ciśnieniem krwi. Innymi polecanymi przez nas rozwiązaniami mogą być zajęcia z jogi, medytacji lub tai chi.
Jeśli jesteś zainteresowany regularnym korzystaniem z masażu pamiętaj o zapoznaniu się z przeciwwskazaniami, które z chęcią przedstawi Ci nasz terapeuta. Przed pierwszym masażem możesz też wybrać się na rozmowę z lekarzem, aby upewnić się, że Twój stan zdrowia pozwala na skorzystanie z tego rodzaju usługi.
Bibliografia
Aourell M, Skoog M, Carleson J. "Effects of Swedish massage on blood pressure." Complement Ther Clin Pract. 2005 Nov;11(4):242-6.
Arla Day, Kelloway K. „Masssage therapy in the workplace: Reducing employee strain and blood pressure” Giornale italiano di medicina del lavoro ed ergonomia, July 2009
Cabak A., Mikicin M., Łyp M., „Preventive Chair Massage with Algometry to Maintain Psychosomatic Balance in White-Collar Workers.” Neuroscience and Respiration, 2017
Cambron JA, Dexheimer J, Coe P. "Changes in blood pressure after various forms of therapeutic massage: a preliminary study." J Altern Complement Med. 2006 Jan-Feb;12(1):65-70.
Hur MH, Oh H, Lee MS, Kim C, Choi AN, Shin GR. "Effects of aromatherapy massage on blood pressure and lipid profile in Korean climacteric women." Int J Neurosci. 2007 Sep;117(9):1281-7.
Kaye AD, Kaye AJ, Swinford J, Baluch A, Bawcom BA, Lambert TJ, Hoover JM. "The effect of deep-tissue massage therapy on blood pressure and heart rate." J Altern Complement Med. 2008 Mar;14(2):125-8.
National Heart, Lung and Blood Institute. "Your Guide to Lowering High Blood Pressure".
Comments